Jak wybrać balustradę?
Balustrada jest nieodłącznym elementem każdych schodów, który ma zasadniczy wpływ na ich wygląd. Oprócz funkcji estetycznej, powinna zapewniać bezpieczeństwo jego użytkownikom. Dlatego musi zostać odpowiednio zaprojektowana oraz zamontowana. W tym artykule znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią jej wybór.
W zdecydowanej większości projektów balustrad wykorzystywana jest konstrukcja ażurowa, której podstawowymi elementami są pionowe słupki, najczęściej oddalone od siebie od 90 do 120 cm. Nie jest to jednak uniwersalna zasada, gdyż w niektórych projektach jest to tylko kilka słupków, a w sytuacjach skrajnych słupki znajdują się jedynie na początku i na końcu konstrukcji. Słupki te od góry domykane są poręczą, która powinna zapewniać komfort użytkowania. Kształt poręczy powinien dopasowywać się do dłoni użytkownika oraz być przyjemny w dotyku, stąd poręcze są najczęściej oparte na przekroju koła. Wygodna średnica poręczy to 7 cm. Dodatkowo, poręcz nie powinna być zamontowana bezpośrednio do ściany, a oddalona od niej o około 5 cm. Kolejnym, jednym z najważniejszych aspektów technicznych barierek jest ich wysokość, która minimalnie powinna wynosić 90 cm.
Balustradę można wykonać z różnych materiałów
W przeszłości, dopełnieniem całej konstrukcji, najczęściej były pionowe tralki lub rzadziej poziome listwy. Obecnie mnogość rozwiązań może przytłaczać. Wynika to z faktu, iż balustrad nie wykonuje się już tylko z drewna, ale także z innych materiałów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest metal, który dobrze komponuje się z drewnem. Zastosowanie metalu może nadać schodom zarówno surowy, industrialny charakter, jak i przybrać formę, która doda wnętrzu splendoru - mowa tutaj o barierkach kutych, wykonywanych przez kowali artystycznych. Oprócz stali kutej, stosuje się także stal węglową, nierdzewną, czy też aluminium.
Szklane balustrady w modzie
Innym materiałem, który cieszy są sporym powodzeniem, jest szkło. Jest ono postrzegane jako nowoczesne rozwiązanie, które świadczy o dobrym guście właściciela schodów, a samemu wnętrzu nadaje elegancji. Szklane balustrady dobrze komponują się z wieloma materiałami - drewnem, metalem czy cegłą. Ich najważniejsza zaleta wynika z właściwości szkła, które jest przeźroczyste i nie blokuje światła. Szklane balustrady nie dzielą przestrzeni i pozwalają ją optycznie powiększyć. Szkło często jest kojarzone z niebezpieczeństwem, co w przypadku balustrad jest nieuzasadnioną obawą. W balustradach najczęściej wykorzystuje się laminowane szkło hartowane, które bardzo ciężko stłuc, a nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, to nie rozsypuje się ono na ostre kawałki. Szkło może zostać użyte jako dopełnienie konstrukcji ażurowej, ale balustrada może także zostać wykonana z tego materiału w całości.
Podejmując ostateczną decyzję o wyborze balustrady do schodów wewnętrznych należy zwrócić uwagę na 3 podstawowe aspekty:
- Wygląd: balustradę najlepiej zaplanować na etapie projektu wnętrza - powinna komponować się z jego stylem, być integralną częścią. Na przykład zastosowanie masywnej konstrukcji metalowej będzie „gryzło się” z mieszkaniem urządzonym w stylu rustykalnym. Barierkę należy dobrać także w odniesieniu do kubatury pomieszczenia - w małych przestaniach powinna być stonowana i wtapiać się w przestrzeń, natomiast w większych mieszkaniach jej walory mogą być bardziej eksponowane.
- Wygoda: kształt poręczy, sposób montażu, wysokość, materiał z jakiego została wykonana - te oraz inne aspekty mogą znacząco ułatwić lub skomplikować użytkowanie schodów.
- Bezpieczeństwo: Należy zwrócić uwagę, kto będzie używał barierek. Czy będą to wyłącznie osoby dorosłe, czy również dzieci, a może osoby niepełnosprawne? Odpowiednie zaprojektowanie balustrady może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Przykład - często zdarza się, że dzieci klinują sobie głowę pomiędzy szczeblami. Zaplanowanie odpowiednich przestrzeni pomiędzy nimi lub też zastosowanie wypełnienia ze szkła, pozwoli uniknąć takich sytuacji. W budynku, w którym przewiduje się przebywanie dzieci bez stałego nadzoru, balustrady powinny mieć również rozwiązania uniemożliwiające wspinanie się na nie oraz zsuwanie się po poręczy.